İstanbul’da En çok Zararı Bu Bölge Görecek!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Küçükçekmece’de bina çökmesinin ardından, “Bu bölge depremde en fazla zarar görebilecek bir bölge” uyarısı yaptı.

İstanbul Küçükçekmece’de 3 katlı binanın çökmesi ve 1 kişinin hayatını kaybetmesi, bölgedeki deprem gerçeğini bir kez daha gündeme getirdi. 1988 yılında inşa edilen bina için mühendislik hizmeti alınmadığı ve deniz kumu kullanımı tespit edildiği açıklandı.

Meydana gelen olaya ilişkin açıklama yapan deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bölgenin depremde en fazla zarar görecek bölgelerden olduğuna dikkat çekti.

‘BENİ ASIL ÜRKÜTEN ŞEY…’

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Naci Görür, şu ifadeleri kullandı:

“Arkadaşlar, Küçükçekmece’de 3 katlı bir bina çöktü. Bu bölge depremde en fazla zarar görebilecek bir bölge. Deprem sırasında deprem dalgaları ile zemin etkileşecek ve üzerindeki tüm yapılar sınanacaktır. Bugün binalar kendiliğinden çökerse yarın depremde ne olur onu düşünemiyorum bile.

Beni asıl ürküten şey, sayın büyükşehir belediye başkanımızın söyledikleri. Kendisi İstanbul’da hükümet organlarıyla iş birliği halinde İstanbul’u depreme hazırlamaya hazır olduğunu söylemiş olmasına rağmen henüz daha bir anlaşmanın olmamış olması ve ciddi, planlı ve sürekli bir çalışmanın başlamamış olması işin düşündürücü yanıdır. İstanbul halkı bunu not etmeli ve can güvenliklerinin gereği gözetim, denetim ve talep etme haklarını kullanmalıdırlar, sevgiyle.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x