Linux Mint Software Manager Daha Hızlı ve Daha Güvenli Hale Geldi

Linux Mint projesinin başkanı Clem Lefebvrec tarafından Linux Mint Software Manager’ın hızını ve güvenliğini artırmak için çalışmalar yapıldığı duyuruldu. Blog gönderisine göre, Software Manager (Yazılım Yöneticisi) basıldığında anında görünecek ve pencere eskisinden daha hızlı doldurulacak. Güvenlik açısından artık ayarlarda doğrulanmamış Flatpak paketlerini gösterme seçeneğiniz de bulunacak.

Bu arada Flatpak’lerin tüm bağımlılıkları ile birlikte gelen nispeten yeni bir Linux paketi olduğunu ve böylece bunları yüklerken hata yaşamayacağınızı belirtelim. Ek olarak bunlar daha fazla güvenlik için sandbox’lanıyor.

Ekip, kullanıcılara doğrulanmamış Flatpak’lere izin verilmesini tavsiye etmiyor. Ek olarak, Flatpak’in geliştiriciler tarafından onaylanmadığını ve herhangi biri tarafından bakımının yapılabileceğini kullanıcılara bildiren daha ayrıntılı bir uyarı da eklenmiş durumda. Doğrulanmamış bir Flatpak’in kötü amaçlı yazılım olabileceği ve bu nedenle bu paketler için desteği etkinleştirmemeniz gerektiği paylaşılıyor. Doğrulanmamış Flatpak’leri etkinleştirmeniz durumunda, bu uygulamalar için ürün sayfalarında “Doğrulanmamış Flatpak” yazan kırmızı bir uyarı göreceksiniz.

Linux Mint Software Manager’daki bu iyileştirmelerin Ubuntu 24.04 LTS tabanlı Linux Mint 22 ile gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x